Historie naszych pacjentów

Każda godzina na wagę życia Kasi

Kasia, dotychczas zdrowa osoba, od pewnego czasu czuła ogólne osłabienie i zmęczenie.

 

Dostała zalecenie wykonania kontrolnych badań laboratoryjnych. W wynikach zobaczyła, że w jej morfologii płytki krwi są wysokie i natychmiast umówiła się na wizytę do swojego lekarza. Najbliższy wolny termin jest za 3 dni. Czy Kasia może tyle czekać?

Zobacz interpretację wyników Kasi

Komentarz eksperta

W oznaczonej morfologii stwierdzono >1 mln płytek, co może świadczyć o obecnośći choroby hematologicznej – nadpłytkowości samoistnej. Choroba ta może przez długi czas przebiegać bezobjawowo, najczęściej wykrywa się ją przypadkowo w morfologii wykonanej z innych powodów.

 

Z czasem jednak mogą pojawić się objawy takie jak przemijające zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia i drętwienie kończyn, co świadczy o zagrażających życiu powikłaniach zakrzepowych i w takim wypadku wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

 

lek. Agnieszka Kuś

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji w dziedzinie hematologii, zawodowo związana z Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnym Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.