Historie naszych pacjentów

Niepokojące wyniki tarczycy Nicoli

Wiele badań laboratoryjnych ściśle wiąże się ze sobą. Interpretując wynik jednego badania, musimy pamiętać o pozostałych.

Przekonała się o tym Nicola, która profilaktycznie wykonała pakiet badań tarczycowych, w których pojawiło się odchylenie. Czy jej tarczyca jest chora? Co ma dalej zrobić?

Zobacz opis wyników Nicoli

Komentarz eksperta

Obecność przeciwciał anty-TPO przy prawidłowej aktywności hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4) u zdrowych osób nie ma istotnego znaczenia diagnostycznego i nie powinno budzić niepokoju pacjenta. Prawidłowe wartości TSH i wolnych hormonów świadczą o prawidłowej pracy tarczycy, a izolowane wzrost przeciwciał anty-TPO nie wpływa na jej funkcjonowanie, co więcej okresowe monitorowanie przeciwciał w tym przypadku nie ma uzasadnienia medycznego.

 

Natomiast warto pamiętać, że dla kobiet w ciąży istnieją inne kryteria wyrównania funkcji tarczycy i wówczas warto skonsultować wyniki z lekarzem endokrynologiem.

lek. Anna Kubrak

Lekarz, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradni POZ oraz w Oddziale Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.