Historie naszych pacjentów

Mariola planuje ciążę

Badania profilaktyczne mają szczególne znaczenie podczas planowania ciąży. Każde odchylenie jest wtedy dokładnie analizowane: Czy jest ono poważne? Czy mogę bezpiecznie zajść w ciążę?

 

Nie inaczej było w przypadku Marioli, która wykonała badania profilaktyczne z badaniem ogólnym moczu. Gdy na wyniku Mariola odczytała obecność bakterii w moczu, mocno się zaniepokoiła i w pośpiechu zaczęła szukać telefonu do swojej przychodni. Co ten wynik dla niej oznacza?

Zobacz opis wyników Marioli

Komentarz eksperta

Obecność bakterii w moczu, przy pozostałych prawidłowych parametrach badania ogólnego moczu u osoby bez objawów dyzurycznych (tj. ból, parcie przy oddawaniu moczu, częstomocz) najczęściej świadczy o nieprawidłowym pobraniu próbki moczu, czyli zanieczyszczeniu i nie wymaga dalszej diagnostyki czy stosowania antybiotykoterapii.

 

W wyjątkowych sytuacjach może wskazywać na bakteriomocz bezobjawowy, który wymaga leczenia jedynie w przypadku kobiet w ciąży i osób przed zabiegami urologicznymi. 

lek. Anna Kubrak

Lekarz, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradni POZ oraz w Oddziale Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.